S blížícím se koncem roku přichází na řadu spoustu rodinných i přátelských setkání. Při těchto příležitostech nezřídka padne sklenička něčeho ostřejšího. Víte v čem servírovat nejoblíbenější destiláty, abyste si neutrhli ostudu?

Destiláty se servírují do sklenic se silnějším dnem a rovnými nebo mírně se zužujícími stěnami. To je do jisté míry pravda, ale mezi těmito malými sklenkami existují rozdíly podle toho, jaký druh alkoholu podáváte. Potkat se tedy můžete se sklenkami na nožičce i bez ní.

Panák

Klasického panáka asi nemusíme dlouze představovat. Obvykle se z něj pije ovocná pálenka nebo vodka. Právě proto, že jsou malé a nápoj z nich vypijete na jeden lok (2–4 cl) se běžně říká „dáme si panáka“. Panáky mohou být rovné, někdy mají tvar přesýpacích hodin a silnější dno. Ty luxusnější bývají broušené a tvoří i krásnou dekoraci.

Likérka

Elegantnější panák na dlouhé nožce se nazývá likérka a patří do ní všechny druhy likérů. Mívají nejrůznější tvary i objemy, jsou stejně rozmanité jako chutě likérů. Spolehlivě je však poznáte podle vysoké nožky. Často se v nich podávají hořké, hořko-sladké či sladké aperitivy.

Sklenice na sherry

Sklenka na sherry je vlastně zmenšená sklenice na víno, její objem se pohybuje kolem 120 ml. Tyto sklenice se kromě sherry hodí i pro portské či pro podávání dezertních vín. Díky svému roztomilému vzhledu jsou velmi oblíbené.

Koňakovka

Milovníci brandy a koňaku jistě ocení, když jim jejich oblíbený nápoj nalijete do správné sklenice. Sklenice má zúženou horní část a zakulacené, baňaté tělo. Tento tvar se stará o to, aby z nápoje tak jako u červeného vína neutíkají vůně. Díky oblému tvaru vám navíc padne do ruky.

Whiskovka

Většina z nás si pod pojmem whiskovka představí širokou, rovnou sklenici. Jenomže ono je to složitější. Široké sklenice pro běžné podávání whisky bohatě stačí, většinou v nich však kromě whisky najdete i led. Právě led je problém, whisky se totiž správně podává v pokojové teplotě a bez ledu.

Z těchto důvodů je pro podávání whiskey lepší sklenicí tzv. tulipánka. Tato sklenka má nožku a její tělo má tvar tulipánu. Tento tvar je pro konzumaci whiskey nejideálnější, dovolí jí totiž rozvonět aroma.

Sklenice na rum
V poslední době jsou stále oblíbenější rumy. Pokud pátráte po tom, v čem rum podávat, asi budete pátrat marně. Sklenice na rum totiž nemají žádná, přesně daná pravidla. Je jedno, jestli mají stopku nebo ne, důležitá je plocha dna, ta musí být velká. Protože právě na velké ploše se rum dobře rozvoní. Když k tomu bude mít ještě kónický tvar, bude chuť rumu a vůně ještě intenzivnější.

Teď už se při podávání alkoholických nápojů nespletete. Znalostí a používáním správných sklenic se nejen vyhnete trapným situacím doma, ale dokážete si tak ohlídat jak úroveň služeb v restauraci, tak i míru profesionality barmanů a číšníků na vašich akcích.

Při sestavování nápojového lístku proto věnujte pozornost tomu, jestli máte dostatek sklenic pro daný typ alkoholu. Je totiž nezbytné, aby všichni vaši hosté pili aperitiv, či přípitek ze stejných sklenic.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Ať si pochutná i někdo další...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on StumbleUpon
StumbleUpon
Digg this
Digg

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *